Stránka 1 z 61

Soudy

PříspěvekNapsal: čtv úno 21, 2013 10:13 am
od cert55
Propuštěný,pokud nepodlehne lákavé nabídce zaměstnavatele několika měsíčních platů odstupného a domnívá se,že propouštění je jen záminka obsadit jeho pozici příbuzným, známým nebo známého známého, může se domoci spravedlnosti soudní cestou.

S některými zástupci firmy lze problémy a spory řešit, propuštění se vyhnout.Pokud jsou potencionální soupeři příliš silní, zkušení a inteligentní, je asi rozumnější přistoupit na dohodu.
Většinou však jsou vedoucí zaměstnanci rozhodující nad osudy lidí opojeni mocí, zákony si upravují, někdy je ani neznají.A to je slabina silných a zdánlivě neporazitelných.V těchto případech se vyplatí bojovat - dokákázat že se mýlí, třeba i u soudu.

Pozn. : dříve se dobře placené zaměstnání získávalo většinou vstupem do strany, nahrazením inteligence dělnickou třídou a trvalo několik desítek let, než se vyškolili odborníci se správným profilem.
Dnes je situace obdobná, ovšem, straníci, příbuzní, známí a tzv."rychlokvašky" nahrazují odborníky, takže např. ve stavebnictví padají mosty, praskají domy nebo se propadají tunely.
Stejné je to i s výměnou vlády - s ministrem odcházejí zapracovaní asistenti a poradci


Je potřeba vědět, že jediné co propuštěný může získat je finanční částka převyšující tři nebo pět někdy i dvanáct měsíčních platů.
Návrat na původní pozici je jen dočasný, místo bývá po čase zrušeno.Teoreticky je snad možná výměna vedení, které by se postavilo na stranu propuštěného.
Důkazní materiál je potřeba zajistit během zaměstnání.Svědky je možné sehnat později, až je firma také propustí - nemažte telefonní seznam! :!: :idea:
Zákoník práce § 52 písm.c/- propuštění pro zvýšení efektivnosti je oblíbené a často používané "zaklínadlo".Je potřeba se taky zamyslet nad písm.e/, málokdo odchází z podniku zcela zdráv., ale o tom se zmíním později, pokud administrátor dovolí.
Podnikatelé se snažili uzákonit propuštění bez udání důvodů.A dá se říci, že Nejvyšší soud "tomu nasadil korunu".Nyní se rozhodutím ohánějí, i když je to trošku o něčem jiném.....
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/pr ... ?id=768249
3.3.2013
Během doby bez zaměstnání je nutné hledat "práci" a shromažďovat důkazy o hledání, formou potvrzení účasti na přijímacích pohovorech.
Soud přihlíží také k tomu, zda nezaměstnaný práci najde a nechá se zaměstnat jiným zaměstnavatelem.
Situace se stává neřešitelnou, pokud bývalý zaměstnavatel zjistí, že pochybil, nabídne zaměstnání během soudního řízení a nařídí svému pořád zaměstnanci po otevření dopisu ihned nastoupit do práce do doby než soud rozhodne o oprávněnosti výpovědi.
Jak odejít od nového zaměstnavatele, když hrozí, že zaměstnání příště neumožní?
- po nástupu k bývalému zaměstnavateli přicházíte o novou práci, později se propouští dle zákoníku práce
- nenastoupíte-li, dáváte najevo,že nemáte zájem o nabízenou práci, přicházíte o náhradu mzdy, soud nemá smysl
- nabídnete-li dohodu, bude vás v očích soudu diskreditovat, a zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí
Podle rozsudků Nejvyššího soudu je to tedy tak, že přijetím nového zaměstnání dáváte najevo, že o původní nestojíte. Sice to neplatí zcela univerzálně, ale je nutno s tím počítat. Pokud o zaměstnání nestojíte, nemáte nárok na náhradu mzdy. To bohužel platí univerzálně a je to další absurdita našeho spravedlivého státu.
29.7.2013
Chtěl jsem uvést "Můj skutečný příběh". Koncem května sice soud uznal neplatnost výpovědi, ale dosud nemám rozsudek, nechci předjímat události.
Zajímavé téma je také "Návrat do zaměstnání"- internet moc neporadí....Takže uvidíme. ;)
6.12.2013
Zaměstnavatel nepřijal rozsudek a ještě než jsem nastoupil do zaměstnání, dal mi výpověď.
25.4.2014
Několik osobních zkušeností i doporučení:
desatero
1.Jednejte s úřady na úrovni, zvolte strategii, přiostřete v odvolání, nesouhlasu, stížnosti (písemně, nejlépe doporučeně),pište do té doby, než dají najevo, že neodpoví

2.Státní instituce jsou povinny odpovědět na každý dopis s adresou, podpisem a popř. datem narození

3.Instituce vyšší zpravidla "nepodrazí" nižší, úřad chrání úřad pokud je to možné, i když jde o zjevné porušení zákonů. Pro úředníky je snažší se problémem nezabývat, nejsou zřejmě motivováni odměnami.

4.Lékař "nepůjde" proti lékaři, protože mu to nedovolují stanovy České lékařské komory. Jsou výjimky pokud je pacient poškozován příliš viditelně.

5.Žalobce(propuštěný, který se soudí se zaměstnavatelem) by měl mít:
a)důkazy
b)právníka
c)finanční zajištění min. na rok
d)měl by být psychicky odolný, nebo mít krytí pojišťovny právní ochrany
e)měl by být ostražitý při každém jednání se zaměstnavatelem a nic nepodepisovat bez porady s právníkem
f)měl by být aktivní, bojovat s lidskou hloupostí, dopisy uschovat,nikdo nezná situaci lépe než on sám
g) min.přehled v zákonech,advokát se zabývá událostmi, ktré nastaly, ne které mohou nastat
h) měl by vědět, že je stále zaměstnancem, pokud soud nerozhodne jinak.Z toho plynou i příp. povinnosti.

6.Zaměstnavatel je ve sporu zdánlivě silnější má několik možností propuštění uvedených v Zákoníku práce. Může použít několik méně známých "triků" během sporu. Pokud odstupné dohodou překročí stotisícovou hranici, odvádí se solidární daň.

7.Prohraný spor ve dvou stáních překračuje 40 000 Kč. Výhrou je pak ušlá mzda za dobu sporu.Samozřejmě je nutné vrátit odstupné co nejdříve, aby zaměstnavatel nepožadoval úroky z prodlení.

8.V době sporu je propuštěný povinen si hledat práci. V případě, že ji najde přichází o příspěvky v nezaměstnanosti a výdělek bude odečten z ušlé mzdy. Po vyhraném sporu se příspěvky vrací úřadu. Pokud si práci nehledá, nebo neprokáže,že hledal, může být ušlá mzda také snížena.

9.Vítězem je téměř ve všech případech zaměstnavatel, po novém nástupu dochází k propuštění dle platných zákonů

10. Vyhrát může i propuštěný v případě:
a) když odejde do důchodu
b) když je propuštěn nezákonně - opět podle nálady ředitele, který pohrdá zákony
c) když jsou prokázány zdravotní problémy ze zaměstnání
d) když do podniku nastoupí známý do vysoké funkce
27.11.2015
V současnosti podány tři žaloby proti zaměstnavateli,kterými se soud zabývá. U potencionální čtvrté se teprve posuzuje případná úspěšnost.Pokud mi Admin umožní, zveřejním podrobnosti příští rok, po skončení sporů.
27.6.2016
V únoru tohoto roku rozhodl soud o neplatnosti druhé následné výpovědi z pracovního poměru. Po devadesáti dnech dorazil rozsudek, proti kterému se zaměstnavatel odvolal, použil tzv. opravný prostředek. Stále trvá spor o úroky z ušlé mzdy a spor o odškodnění úrazu.Zaměstnavatel znemožňuje nahlížení do osobního spisu.Řešení tohoto problému bylo svěřeno advokátní kanceláři. Neuznané nebo nešetřené nemoci získané v povolání se blíží k promlčení.

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: čtv bře 14, 2019 10:47 am
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:20 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:21 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:22 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:23 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:24 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:26 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:27 pm
od venge

Re: Soudy

PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2019 10:28 pm
od venge