§52g výpověď pro porušení pracovní doby,pracovní neschopnost

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

§52g výpověď pro porušení pracovní doby,pracovní neschopnost

Příspěvekod tereza » čtv lis 05, 2009 8:12 am

Dobrý den, prosím o pomoc, spěchá. obdržela jsem výpověď za hrubé porušení pracovní kázně dle paragrafu 52 g. Jsem těhotná a v pracovní neschopnosti, může mi dát zaměstnavatel výpověď dle paragrafu 52 g s dvouměsíční výpovědní lhůtou?důvodem výpovědi je to, že jsem odešla o hodinu dřív z pracoviště. prac.smlouvu mám - doba neurčitá, pružná pracovní doba, nemám uvedeno od kdy do kdy se musím zdržovat na pracovišti, a dle smlouvy musím odpracovat 40 hodin týdně, 40 hodin týdně jsem ale odpracovala málo kdy, neboť od nadřízeného jsme měli ústní dohodu o tom, že každý pátek se bude pracovat jen 7 hodin, a nemuseli jsme si v týdnu tu hodinu naddělávat, bohužel byla to jen ústní dohoda. Tudíž za týden jsem vždy odpracovala jen 39 hodin, a nyní mi za to dává zaměstnavatel výpověď.Po celou dobu, co jsem u této firmy zaměstnána jsem pracovala od začátku dosud 39 hodin týdně a po celou dobu mne zaměstnavatel na tohle neupozornil, až nyní, když se mne chce zbavit. Měla bych šanci u soudu vyhrát, nebo to nemá smysl, neboť zaměstnavatel bude mít jako důkaz pracovní smlouvu, kde je uvedeno 40 hodin a samozřejmě nikdo nebude asi brát zřetel na ústní dohodu.

Mnohokrát Vám děkuji za radu a odpověď
tereza
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv lis 05, 2009 7:59 am

Re: výpověď

Příspěvekod admin » čtv lis 12, 2009 10:49 am

tereza píše:Dobrý den, prosím o pomoc, spěchá. obdržela jsem výpověď za hrubé porušení pracovní kázně dle paragrafu 52 g. Jsem těhotná a v pracovní neschopnosti, může mi dát zaměstnavatel výpověď dle paragrafu 52 g s dvouměsíční výpovědní lhůtou?

1. Dobrý den, z dotazu není přesně jasná časová posloupnost ale logicky předpokládáme, že na Vás zaměstnavatel "vytáhl" porušení, kterého jste se dopustila ještě pře nástupem pracovní neschopnosti. Každopádně v době pracovní neschopnosti (případně těchotenství) platí tzv. ochranná doba, kdy Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z jakéhokoliv důvodu. Výpoveď je tedy neplatná. Zaměstnavatel Vám ji může dát nejdříve po návratu do práce. Viz § 53 zákona č. 262/2006 Sb, který náleznete na našem webu http://www.propusten.cz/cms/propusten/i ... _2009.html Doporučujeme zaměstnavateli zaslat dopis, kde tyto fakty s odkazem na literu zákona uvedete.

Zaměstnavatel by se mohl pokusit uplatnit paragraf 55 k okamžitému zrušení pracovního poměru, ale je mu zřejmně jasné, že by v případě Vašeho odporu neuspěl, proto aplikoval mírnější variantu - výpověď dle 52 g). Porovnat si rozdíl můžete na adrese http://www.propusten.cz/cms/propusten/i ... ranit.html


tereza píše:Důvodem výpovědi je to, že jsem odešla o hodinu dřív z pracoviště. prac.smlouvu mám - doba neurčitá, pružná pracovní doba, nemám uvedeno od kdy do kdy se musím zdržovat na pracovišti, a dle smlouvy musím odpracovat 40 hodin týdně, 40 hodin týdně jsem ale odpracovala málo kdy, neboť od nadřízeného jsme měli ústní dohodu o tom, že každý pátek se bude pracovat jen 7 hodin, a nemuseli jsme si v týdnu tu hodinu naddělávat, bohužel byla to jen ústní dohoda. Tudíž za týden jsem vždy odpracovala jen 39 hodin, a nyní mi za to dává zaměstnavatel výpověď.Po celou dobu, co jsem u této firmy zaměstnána jsem pracovala od začátku dosud 39 hodin týdně a po celou dobu mne zaměstnavatel na tohle neupozornil, až nyní, když se mne chce zbavit. Měla bych šanci u soudu vyhrát, nebo to nemá smysl, neboť zaměstnavatel bude mít jako důkaz pracovní smlouvu, kde je uvedeno 40 hodin a samozřejmě nikdo nebude asi brát zřetel na ústní dohodu.
Mnohokrát Vám děkuji za radu a odpověď


2. Z našeho pohledu nesjou na základě Vašeho jednání dány výpovědní důvody dle 52 g. Vaším jednáním byste buď musela závažným způsobem porušit pr. předpisy, nebo v případě měně závažného porušení (což je Váš případ) by se muselo jednat o jednání soustavné, ale v tom případě musí zaměstnavatel před výpovědí zaměstnance písemně upozornit alespoň jednou v posledních 6 měsících na možnost výpovědi kvůli jeho počínání. To se dle Vašich informací nestalo. Dokonce by se Vám v případě sporu mohlo podařit prokázat, že toto chování bylo s vědomím zaměstnavatele (akceptované pracovní výkazy, svědectví kolegů). V případě, že tedy po svém návratu z mateřské obdržíte výpověď z tohoto důvodu, můžete její platnost soudně napadnout a je na zaměstnavateli, aby prokázal, že Vás na možnost výpovědi předem písemně upozornil, nebo prokázal ,že šlo o porušení zvlášťe hrubé (jeho šance je velmi malá).

Pokud budete pořebovat právní asistenci s bodem 1. nebo 2., můžete se obrátit na mail radce@propusten.cz
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron