Odměna nebo odstupné

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Odměna nebo odstupné

Příspěvekod Jarmila » stř bře 11, 2009 5:27 pm

Zaměstnavatel se mnou chce od konce měsíce ukončit na dohodu pracovní poměr s tím, že mi v případě souhlasu vyplatí odměnu ve výši dvou platů. Údajně v případě dohody není možné, aby mi vyplatil klasické odstupné - to by prý muselo být se zákona tří měsiční. S dohodou bych souhlasila, ale obávám se že velkou část odměny odvedu státu na daních. Je v tomto ohledu nějaký rozdíl mezi odměnou a odstupným a je pravda, že zaměstnavatel nemůže vyplatit nižží odstupné?
Jarmila
 

Re: Odměna nebo odstupné

Příspěvekod radce » stř bře 11, 2009 5:40 pm

Dobrý den,
zdanění podléhá odstupné i odměna, v případě odstupného nemusíte platit za sociální a zdravotní pojištění. V případě odměny tuto povinnost máte, takže "v čistém" dostanete o několik tisíc korun méně, než kdyby Vám zaměstnavatel vyplatil klasické odstupné. Zaměstnavatel může při ukončení dohodou vyplatit i nižší odstupné než tříměsiční, ale nesmí být v důvodu rozvázání pracovního poměru udána reorganizace, nadbytečnost, rušení pracovního místa apod. (minimální 3 měsíční odstupné u dohody se vztahuje pouze na tyto případy). Doporočujeme neuvádět důvod žádný. Více informací o můžete nalézt na http://www.propusten.cz/cms/propusten/info/dohoda.html
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm

Re: Odměna nebo odstupné

Příspěvekod Martina Drápalová » pát dub 24, 2009 11:33 am

Dobrý den, potřebuji poradit. Zaměstnavatel mi oznámil, že se mnou ukončí pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti. Chci se zeptat, jaké mám možnosti. Můžu trvat na 2 měsíční výpovědní lhůtě + po nich požadovat 3 měsíční odstupně? Nebo mám ze zákona nárok pouze na jednu z těchto dvou možností? Dále prosím o radu,co nesmí být ve výpovědi uvedeno, aby se zaměstnavatel vyhnul dát mi odstupné. Předem Vám moc děkuji za informace. Martina
Martina Drápalová
 

Re: Odměna nebo odstupné

Příspěvekod admin » pon dub 27, 2009 3:55 am

Martina Drápalová píše:Můžu trvat na 2 měsíční výpovědní lhůtě + po nich požadovat 3 měsíční odstupně? Nebo mám ze zákona nárok pouze na jednu z těchto dvou možností?

Ze zákona máte právo na obojí. Pokud dostanete výpověď pro nadbytečnost, není ani možné aby Vás zaměstnavatel na jednom z bodů krátil.

Dále prosím o radu,co nesmí být ve výpovědi uvedeno, aby se zaměstnavatel vyhnul dát mi odstupné. Předem Vám moc děkuji za informace.

Dejte si pozor aby Vás zaměstnavatel nepřinutil podepsat "Dohodu u okončení pracovního poměru" - tím by jste mohla ztratit nárok na obojí. Dokument musí nést název Výpověď zaměstnavatelem.

Trvejte na tom, aby zaměstnavatel do výpovědi uvedl důvod - nadbytečnost. Při jíných důvodech by jste mohla přijít o 3 měsíční odstupné.

Podrobnější informace naleznete na adrese: http://www.propusten.cz/cms/propusten/info/jak_nedostat_vypoved.html
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm

Odměna nebo odstupné

Příspěvekod kiwik » pát čer 12, 2009 1:41 am

Dobrý den, zaměstnavatel mi dává výpověď z organizačních důvodů. vím že by mi mělo náležet odstupné a 2měs. výp. lhůta, chci se s ním ale dohodnout, že ukončíme prac. poměr už ke konci měsíce a dá mi odstupné. jak mám postupovat a jak je toto odstupné daněno či vypláceno? Je vypláceno v mzdě nebo ihned po ukončení? a jak je daněno, myslím tím že se dohodneme např. na 40.000, co z této částky zaplatím (na daních) já a co k tomu zaplatí zaměstnavatelem (myslím státu)? předem děkuji za odpovědi
kiwik
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát čer 12, 2009 1:29 am


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron