Napadení podepsané dohody o uknončení pracovního poměru

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Napadení podepsané dohody o uknončení pracovního poměru

Příspěvekod admin » úte led 12, 2010 2:33 pm

Dobrý den,

zaměstnavatel ******, mě donutil (buď podepíšeš nebo si na tebe něco najdeme) podepsat dohodu o skončení pracovního poměru dle paragrafu 49 ZP, kde se píše, že s prosincovou mzdou mi bude rovněž vyplaceno 25.000Kč brutto (1 plat navíc), místo 3 odstupných.

Je možno tento postup napadnout? Jsem sama, po vyhazovu jsem žádnou práci nesehnala takže na ÚP, ..., po větě my si na tebe něco najdeme jsem se opravdu obávala, že odejdu bez jakékoli mzdy.

Pracovala jsem zde **** a ne všechny postupy byly vždy OK. Lidé na dílně zde pracují v hrozných pracovních podmínkách: zima, slabé osvětlení, všudepřítomný vytékající olej samozřejmě nic není izolované a olej protéká sklepem do podzemních vod, ale životní prostředí asi není váš obor.

Děkuji moc za informaci, jak bych mohla postupovat proti nelidskému zacházení....
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm

Re: Napadení podepsané dohody o uknončení pracovního poměru

Příspěvekod admin » úte led 12, 2010 2:34 pm

Dobrý den,

co se týká Vaší možnosti obrany, pak je možná v případě, že skutečný důvod skončení pracovního poměru byl buď zrušení zaměstnavatele, organizační změny nebo nadbytečnost (viz § 67 v návaznosti na § 52 písm. a) - c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce). V takovém případě Vám ze zákona náleží tříměsíční odstupné a svého zaměstnavatele můžete vyzvat, aby Vám zbývající částku doplatil. Pokud tak neučiní, můžete na něj podat žalobu o zaplacení. Předem je třeba jen zvážit, zda existuje důkaz o skutečném důvodu skončení pracovního poměru (aby se v soudním řízení třeba nezjistilo, že pracovní poměr skončil z jiných důvodů).

Co se týká porušování práv zaměstnanců, pak lze doporučit oznámení na příslušný úřad práce, event. na příslušný inspektorát práce. Ti by se měli Vaším oznámením zabývat a zjednat nápravu. Je vcelku jedno, že je součást mezinárdoního koncernu (?), jedná se o českou společnost působící v ČR, na kterou se zcela vztahuje působnost jak pracovněprávních, tak i všech ostatních předpisů.
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm

Re: Napadení podepsané dohody o uknončení pracovního poměru

Příspěvekod Venca » pon lis 29, 2010 2:45 pm

Dobrý den,
dostal jsem výpověď.Něco podobného jako psala paní předtím, také to na mě zkoušel,že buď půjdu na dohodu s 2 měsíční výpovědní lhůtou bez odstupného, nebo mě vyhodí za nějaké chyby.Chybu občas udělá každý ,nebyl jsem si jistý jestli by to mohl udělat ,jelikož chyby se u nás zapisují a strhávají se za ně peníze z výplaty a každý se do nich může kdykoliv podívat (a taky okopíroivat takže pokud je nějaký rozdíl v tom co je to za chyby pošlu).Většinou jsou to prkotiny .sice jich nemám nejvíc ale nějaké tam jsou.Nakonec jsem z něj vyrazil výpověď dohodou z důvodu nadbytečnosti (ano poučil jsem se zde a požadoval jsem zapsání důvodu do smlouvy) s dvouměsíční výpovědní lhůtou a 17000 jako odstupné (za více než 3,5 roku almužna můj plat 17 hrubého).Nechtěl jsem nechávat za sebou zlou krev a tak jsem tuto dohodu podepsal,jelikož je možné že se tam ještě někdy vrátím.Je vůbec možné takto dohodu sepsat ? mohu požadovat vyšší odstupné i když je uvedeno v dohodě že dostanu jeden plat ? a pokud ano,do kdy tak musím učinit?
Ještě bych se zeptal jestli se odstupné nějak daní nebo jestli alespoň to odstupné dostane zaměstanec celé,když se vyplácí spolu s poslední výplatou kde se daně,zdravotní ,..... už platí.
Děkuji za odpověď.
Venca
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 29, 2010 2:10 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron