Dohoda bez odstupného pod pohrůžkou §55

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Dohoda bez odstupného pod pohrůžkou §55

Příspěvekod arundel.girl » pon dub 27, 2009 10:33 am

Dobrý den,
měla bych otázku. Jsem zaměstnaná v jedné firmě a majitel sem tam někoho vyhodí "dohodou" a nedává odstupné, protože všem vyhozeným vyhrožuje, že když nepodepíšou tu "dohodu", tak jim dá 53. Přitom oni nikdy nic neprovedli závažného. Něco takového teď hrozí asi i mně. V té firmě pracuju půl roku a už jsem dostala dva vytýkací dopisy - jeden ve zkušební době a jeden teď nedávno. Bylo tam napsáno, že neplním jakési limity (počet prodloužených smluv za hodinu), přitom ve smlouvě o žádném plnění limitů neni ani řeč a ty zmíněné limity se plnit nedají, protože to nezáleží na mně, ale na vůli zákazníků, jestli smlouvu prodloužit chtějí nebo ne.
Chci se tedy zeptat, jestli mě může vyhodit z tohoto důvodu a jestli mám pak nárok na odstupné. "Dohodu" bych samozřejmě nikdy nepodepsala. A ještě jestli mi může dát tu 53, když jsem nic neprovedla ani neporušila (jen o přestávku chodím kouřit na veřejný chodník - za areál práce, protože v areálu to je zakázané, ale to snad můžu, že? :D )
arundel.girl
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 27, 2009 10:23 am

Re: vyhazují jak na běžícím páse a bez odstupného

Příspěvekod RadceI » úte dub 28, 2009 4:57 am

Dobrý den,

myslím, že si ve své otázce i správně odpovídáte. Zaměstnavatel Vás k dohodě sice může zkusit nutit, ale to je tak všechno. Pokud podepíšete dohodu, máte tři možnosti (ale žádná z nich není úplně dobrá):

1) sklapnete podpadky a zapomenete na to,

2) budete po svém zaměstnavateli žádat odstupné, a když Vám je nedá dobrovolně, budete se o ně soudit a u soudu prokazovat, že dohoda byla uzavřena z důvodů, kdy odstupné náleží (nadbytečnost, reorganizace, atp. viz. zákoník práce či informace na tomto serveru)

3) budete tvrdit, že dohoda je neplatná a uzavřená pod nátlakem a budete chtít ušlou mzdu. Pokud to zaměstnavatel neuzná dobrovolně, budete se soudit...a upřímně řečeno jsem se dosud nesetkala s případem úspěchu v takovémto sporu, viz. rubrika Dohoda na tomto serveru.

Pokud dohodu nepodepíšete, což rozhodně doporučuji, bude se zaměstnavatel pokoušet se Vás zbavit jiným způsobem, tzn. okamžitým zrušením prac. poměru (zde by ale musel tvrdit a prokázat, že jste velmi hrubě porušila své prac. povinnosti), nebo výpovědí (zde by rovněž musel tvrdit a prokázat, proč výpověď dal).

Pokud dojde k výpovědi nebo zrušení prac. poměru, které nebude v souladu se zákonem (tedy pro malicherné záminky a bez odstupného), rozhodně doporučuji podat žalobu o určení neplatnosti takového úkonu současně s požadavkem na náhradu mzdy, případně s požadavkem na vyplacení odstupného. Důkazní břemeno tíží zaměstnavatele a Vaše pozice vypadá z Vašeho popisu velmi dobře.

Velmi důležité je ale obrnit se a nebát se vyhrožování zaměstnavatele.
RadceI
 


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron