Výpověd´ v době PN

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Výpověd´ v době PN

Příspěvekod Ivka » pon bře 22, 2010 3:40 am

Dobrý den,
prosím o radu, zda můžu dát výpověd´ v době pracovní neschopnosti a to v čase vycházek? Jestli bude platná a zda poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, když jsem PN?
V součastnosti mám smlouvu na dobu neurčitou a mám zdravotní problémy, které nechci řešit v práci, a potřebuji čas a klid.
Mám v plánu být nějakou dobu samoplátce, platit si zdravotní pojištění sama a také sama si chci najít práci s kratší pracovní dobou.
Děku za Váš čas a radu.
Výpověd´ chci dát koncem března 2010 a to k 31.5.2010.
Ivka
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 22, 2010 3:33 am

Re: Výpověd´ v době PN

Příspěvekod radce » pon bře 22, 2010 3:44 pm

Dobrý den,
Ivka píše:Dobrý den,
prosím o radu, zda můžu dát výpověd´ v době pracovní neschopnosti a to v čase vycházek? Jestli bude platná a zda poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, když jsem PN?

Ano výpověď můžete dát i v době pracovní neschopnosti, tzv. ochranná doba platí pouze pro případ, že by Vám chtěl dát výpověď zaměstnavatel (jde tedy o Vaši ochranu), více paragraf 53 zákoníku práce na http://www.propusten.cz/info/zakon_c_26 ... _2009.html. To zda dáte výpověď v době vycházek nehraje roli, můžete ji dát i mimo termín vycházek.
Výpověď dáváte s klasickou dvouměsíční výp. lhůtou (která naopak zajišťuje ochranu pro zaměstnavatele, aby si za vás stihl najít náhradu), takže Vámi uváděný termín sedí.

Ivka píše:V součastnosti mám smlouvu na dobu neurčitou a mám zdravotní problémy, které nechci řešit v práci, a potřebuji čas a klid.
Mám v plánu být nějakou dobu samoplátce, platit si zdravotní pojištění sama a také sama si chci najít práci s kratší pracovní dobou.
Děku za Váš čas a radu.
Výpověd´ chci dát koncem března 2010 a to k 31.5.2010.

Role samoplátce je pro Vás z veškerých variant nejméně výhodná. Dopuručili by jsme Vám spíše nastoupit na úřad práce, který za Vás bude pojištění platit a máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i přes to, že jste výpověď podala Vy. Jako podmínku při vyplnění žádosti o zprostředkování práce si můžete dát i krátší úvazek a v případě, že Vám případně nabízená práce nebude oddůvodněně vyhovovat, můžete ji odmítnout. Vyhnete se tak zbytečnému stresu z finančích potíží.

Vhodnou alternativou by bylo si o případném kratším úvazku promluvit i se stávajícím zaměstnavatelem. I pro něj by tato možnost mohla být vhodnější než hledat a znovu zaučovat novou pracovní sílu. Navíc, pokud opravdu nebudete moci kvůli zdravotním problémům pokračovat (budete v pracovní neschopnosti), máte zhlediska zákona právě zmíněnou ochranu před výpovědí zaměstnavtele v době PN a po jejím ukončení se můžete zpět vrátit na Vaše místo.

Pokud má Váš zdravotní stav přímou souvislost s prací, viz zákoník práce paragraf 52 d)
nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí
náleželo by Vám v případě výpovědi zaměstnavatelem až 12 měsíční odstupné.

S pozdravem a přáním blízkého zlepšení
tým Propusten.CZ
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm

Re: Výpověd´ v době PN

Příspěvekod Ivka » úte dub 13, 2010 1:50 am

Dobrý den
Děkuji za odpověd´. Zkusím nakonec evidenci na ÚP , zda mi pomůžou najít práci na zkrácený, nebo polovičný úvazek. V evidenci ÚP jsem byla jednou a to jeden měsíc a stačilo mi. Měla jsem prodlouženou rodič. dovolenou do 7 let ze zdrav. důvodů dítěte a našla jsem si práci,hned po ukončení 7 leté rodičovské dovolené, ale byl tam jeden jediný měsíc, mezi ukončením rodičáku a přijetím do zaměstnání. Referentka ÚP mě odmítla dát na ten jeden měsíc podporu v nezaměstnanosti, že na ní nemám nárok, když jsem byla 7 let na rodičáku, i když to je zdrav. dův. , že se počítá rodičák pouze do 2 let věku dítěte, akorát jsem ten měsíc nemusela platit zdrav. pojištění. Vůbec ten měsíc nestál za takovou zkušenost z arogantním a nadřazeným chováním referentky z ÚP. Byla velice nepříjemná, stylem, že jsem si vůbec dovolila zažádat o podporu v nezaměstnanosti, němela jsem důvod se s ní přít, práci jsem si stejně našla sama a finančně nestřádáme.
Proto mám obavy z jakékoliv evidence na ÚP a raději to platím sama mám opravdu pochyby zda můžu požadovat o zprostředkování práce s výše uvedeným úvazkem, mám strach, že to asi neklapne a vyřadí mě, a navíc to opepří slovně...
A to jsem ještě dla výpověd´ sama. V práci jsem se ptala, ale vědela jsem dopředu, protože ten provoz znám, že tam opravdu takový úvazek nenajdu.
Zaačínám hledat sama, mám ještě čas měsíc a něco, než budu mít uknčený prac. poměr a třeba se vyhnu ÚP, nebo nakonec nebudu mít odvahu tam ani jít a budu si to platit sama, než něco najdu.
Přeju hezký den, je fajn, že tady diskuse je.
Ivka
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 22, 2010 3:33 am


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron