Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Příspěvekod LSoft » úte bře 23, 2010 4:20 am

Dobrý den!
Měl bych jeden dotaz. Pokud zaměstnanec dal výpověď a zbývá mu ještě dovolená, může mu zaměstnavatel zakázat si ji vybrat?
Děkuji!
LSoft
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 23, 2010 3:46 am

Re: Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Příspěvekod radce » čtv bře 25, 2010 8:06 am

Dobrý den, obdobný dotaz je řešen v odpovědi
viewtopic.php?f=4&t=263

Stručně řečeno: Momentálně máte nárok na poměrnou část roční dovolené. Dobu čerpání uřčuje zaměstnavatel, pokud se vzájemně nedohodnete, může Vám jednostraně nařídit, nebo zakázat její čerpání. Pokud Vám čerpání neumožní (z provozních důvodů), máte při ukončení pracovního poměru nárok na její proplacení.

Jedinou povinností zaměstnavatele je umožnit čerpání alespoň 4 týdnů dovolené do konce roku, čehož by jste mohl využít, pokud by jste podával výpověď na zlomu roku.
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm

Re: Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Příspěvekod david83 » úte črc 27, 2010 7:05 am

Dobry den,
mel bych na Vas dotaz.
Pracuji u jedne firmy ale po 1 mesici od podepsani smlouvy jsem dal vypoved. Bohuzel jsem nemel ve smlouve napsanou zkusebni dobu takze do prace musim jeste chodi do konce srpna. Moje otazka zni: Mam narok na dovolenou kdyz jsem prac.smlouvu podepsal v kvetnu a asi po 35dnech jsem dal vypoved?
dekuji za odpoved
david83
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 27, 2010 7:02 am

Re: Čerpání dovolené ve výpovědní lhůtě

Příspěvekod admin » úte srp 10, 2010 5:57 am

david83 píše:Dobry den,
mel bych na Vas dotaz.
Pracuji u jedne firmy ale po 1 mesici od podepsani smlouvy jsem dal vypoved. Bohuzel jsem nemel ve smlouve napsanou zkusebni dobu takze do prace musim jeste chodi do konce srpna. Moje otazka zni: Mam narok na dovolenou kdyz jsem prac.smlouvu podepsal v kvetnu a asi po 35dnech jsem dal vypoved?
dekuji za odpoved


Dobrý den, pokud budete zaměstnán alespoň 60 kalendářních dnů vč. případné výpovědní doby (což je Váš případ) máte nárok na poměrnou dovolenou dle § 212 Zákoníku práce
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

(2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Pokud jste přestoupil k novému zaměstnanci až po započatém měsíci (pro vás jde o květen), máte nárok na poměrnou dovolenou za celý měsíc u nového zaměstnavatele. Viz

(3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.

Další informace ohledně problematiky dovolené naleznete na
http://www.propusten.cz/info/fligny/dovolena.html
viewtopic.php?f=4&t=263
viewtopic.php?f=4&t=5466
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron