propuštění ze zaměstnání

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

propuštění ze zaměstnání

Příspěvekod dkkopeckych » úte zář 28, 2010 7:56 am

Dobrý den, dne 20.8.2010 mně zaměstnavatel dal výpověď podle § 52 písm c), takže můj pracovní poměr by měl skončit 31.10.2010. Vzhledem k tomu, že samozřejmě odstupné mně dát nechce, tak mě začal vytýkat malichernosti a hledat chyby a netajil se s tím, že si stejně něco najde a že odstupné nedostanu a může mně dát klidně výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Psychicky jsem se zhroutila a nastoupila jsem nemocenskou. Vzhledem k tomu, že již do práce nechci nenastoupit, chtěla bych vědět zda můžu napsat zaměstnavateli, že již na dalším zaměstnání netrvám ( myslím, že je to podle § 53 písm. 2 ZP) a k 31.10.2010 bych netrvala na dalším zaměstnávání a zda zaměstnavatel s tím musí souhlasit. Nevím zda pro mě z toho neplynou nějaké nevýhody.
Dále mám dotaz, když budu zřejmě do konce roku na neschopence a od ledna nastoupím do zaměstnání, ale pouze na 2 měsíce, déle pro mě nový zaměstnavatel nemá práci, zda mám potom nárok na podporu (u předcházejícího zaměstnavatele jsem pracovala 11 let).

Moc děkuji za odpověď
dkkopeckych
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 28, 2010 7:28 am

Re: propuštění ze zaměstnání

Příspěvekod dkkopeckych » čtv zář 30, 2010 10:30 am

Prosím někoho kdo má nějaké zkušenosti ať napíše. Spěchá.

Děkuji
dkkopeckych
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte zář 28, 2010 7:28 am

Re: propuštění ze zaměstnání

Příspěvekod admin » stř říj 27, 2010 10:25 am

Dobrý den, pokud jste dostala výpověď dle § 52 písm c), a zaměstnavatel ji nestáhne zpět, aby ji vzápětí nahradil výpovědí z jiného důvodu (moc možností ale nemá), odstupné Vám náleží ať je zaměstnavatel vyplatit chce nebo nechce.

Pokud by Vám zaměstnavatel mohl lehce zrušit pracovní poměr pro "porušení pracovní kázně" jak píšete, dávno by to udělal a neměl Vám zapotřebí vyhrožovat. Protože by však prohrál spor v případě, že by jste tomuto neoprávněnému zrušení pracovního poměru bránila, a byl si toho vědom, zvolil metodu psychického nátlaku.

Ve Vaší situaci máte tyto možnosti:
1. Jak sama uvádíte můžete dle § 53 písm. 2 ZP (viz http://www.propusten.cz/info/zakon_c_26 ... _2009.html) napsat že že na prodloužení pracovního poměru o trvání ochranné doby z důvodu pracovní neschopnosti netrváte, pak Vám skončí pracovní poměr 31.10.2010 a to na základě původní výpovědi dle § 52 písm c), takže Vám zaměstnavatel musí vyplatit tří měsíční odstupné.

2. Počkáte až Vám pracovní neschopnost skončí, a uplyne výpovědní doba prodloužena u tuto neschopnost, pak skončí pracovní vztah opět na základě původní výpovědi dle § 52 písm c), takže Vám zaměstnavatel musí vyplatit tří měsíční odstupné.

3. Uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru. Ten můžete takto ukončit i v době pracovního neschopnosti. Sama si můžete dohodnout se zaměstnavatel na jaké podmínky přistoupíte a případně za jak vysoké odstupné jste ochotna podepsat. Pokud podepíšete bez odstupného, znamená to vlastně to, že zaměstnavatelova taktika psychického nátlaku byla úspěšná a Vy jste mu podespala, co od Vás původně požadoval a navíc jste se psychicky zhroutila.

V případě 1 a 3 vám i po ukončení pracovního poměru trvá pracovní neschopnost a vy máte právo pobírat nemocenské dávky.

Ohledně zařazení do evidence na ÚP a práva na podporu je dle zákona O Zaměstnanosti § 41 http://www.propusten.cz/podpora/zakon.html
Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 3 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Takže na podporu budete mít nárok.

Pokud budete chtít podniknout konkrétní kroky jako obranu proti případně neoprávněnému pokusu o zrušení pracovního vztahu dle § 55, můžete se obrátit na radce@propusten.cz
admin
Site Admin
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 17, 2009 1:04 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron