Uplatnění nároku na mzdu pod nátlakem a výhrůžkou

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Uplatnění nároku na mzdu pod nátlakem a výhrůžkou

Příspěvekod doktorcz » pát led 21, 2011 7:32 am

Dobrý den,
Rád bych se zeptal na dvě otázky.
Manželka se snažila dát měsíc výpověď dohodou. Pan vedoucí a majitel firmy v jedné osobě ale stále neměl čas jí přijmout a zaměstnankyně v účtárně prý nemají povolení a oprávnění k tomuto úkonu. Jednalo se o výpověď dohodou, protože si našla jiné zaměstnání a měla do něho za dva měsíce nastoupit, jinak by o toto místo přišla.
Výpověď chtěla podat v červenci (tedy koncem června, aby od následujícího měsíce (červenec)běžela dvouměsíční lhůta a od 1. září mohla nastoupit jinam)
Poté co se pan majitel dozvěděl, že absolvovala výběrové řízení v nové firmě, a odchází, začal s ní jednat tak, že chodila domů úplně zničená )psychicky,ale mluvit o tom nechtěla. Nikdy od něj ale nedostala, žádný vytýkací dopis, či by jí byli kráceny peníze, nebo jiný postih za neodvedenou (nebo špatně odvedenou )práci.Pouze dostávala nesmyslné a méně cenné úkoly apod.
Podmínky ve firmě byly nesnesitelné. Kolegyně bohužel mlčeli,protože jak už to dnes funguje, báli se o místo a jen tiše přihlíželi. Výměna zaměstnanců ve firmě byla 1 - 2 zaměstnanci měsíčně! V polovině srpna přišel pan majitel a nabídl manželce, že ji pustí, ale musí se vzdát mzdy za měsíc srpen, který ale ještě odpracuje. Jinak že ji výpověď podepíše a ta začne běžet od následujícího měsíce. Jeho záměr byl, aby nemohla nastoupit dle dohody na nové místo, k jinému zaměstnavateli.
Dovolenou, které měla ještě dost jí neumožnil vybrat a i k návštěvě lékaře, si jí musela vybírat, nebo tento čas nadělat.
Manželka bohužel na nátlak přistoupila a prohlášení, že nebude uplatňovat nárok na mzdu podepsala.
Ten den jí pan majitel podepsal i výpověď.
Dostala výpověď, ve které byl datum odchodu týž den (18. 8. 2010), Evidenční list byl vystaven do 19. 8. 2010 a výplatní páska byla 0,- a podle toho jak byla vyplněna, by měla ještě zaplatit firmě 221 ,- za zdravotní pojištění (sociální za ni ani nezaplatil)
.
Po předchozí upozornění na tuto skutečnost (nesrovnalosti ve vyplnění evi.listu a vysvětlení výdělku ve výplatní pásce) jí po výhrůžce inspektorátem práce a prac.úřadem byl zaslán nový ev.list a nová páska s úplně jinými údaji, než ty původní. Jsou to ovšem jen kopie !! a ještě se špatně vyplněným příjmením - tedy příjmení není vůbec, místo toho je tam uvedeno číslo ,,0,, -Jestli je to záměr, nebo pouze nedopatření to nevím.
Otázka:
1. Jak byste postupovali v této věci a je možné ještě nějakým způsobem vymoci onu zmíněnou mzdu?
2. Může firma vystavit jako evidenční list pouze jeho kopii a ještě s chybně vyplněnými daty - jak postupovat.

Omlouvám se za delší popis situace a děkuji za odpověď Filip
Přílohy
pásky.jpg
Výplatní pásky
pásky.jpg (247.59 KiB) Zobrazeno 50374 krát
Evidenční list.jpg
Evidenční list
Evidenční list.jpg (139.81 KiB) Zobrazeno 50374 krát
doktorcz
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 21, 2011 6:02 am

Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron