Dohoda pod nátlakem a zdravotní stav

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Dohoda pod nátlakem a zdravotní stav

Příspěvekod radce » úte črc 07, 2009 4:43 pm

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně ukončení pracovního poměru sice dohodou, ale pod nátlakem.
Hrozili mi pozastavením platu a soudním sporem pokud bych předloženou výpověď nepodepsal.

Jsem XXXXX(pozn. odstraněno kvůli anonymitě) a při nástupu do zaměstnání mě závodní lékař přijmul bez okolků. Při akutním problému mimo pracoviště jsem ihned oznámil nadřízenému co se mi stalo a že se nemohu tudíž dostavit do zaměstnání. Jednalo se jen o jednu směnu.
Druhý den jsem šel k lékaři a ten stav potvrdil. Když jsem o této situaci informoval nadřízeného, s okamžitou platností mě vykázal z pracoviště a podal návrh na ukončení pracovního poměru i přesto, že o mém zdravotním stavu věděl už při nástupu.

Nyní jsem bez práce a bez finančních prostředků, tak bych se chtěl zeptat, zda mám nárok na odstupné od firmy, nebo od lékaře za pochybení.

pozn. Převzato s individální korespondence
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm

Re: Dohoda pod nátlakem a zdravotní stav

Příspěvekod radce » úte črc 07, 2009 5:12 pm

radce píše:Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně ukončení pracovního poměru sice dohodou, ale pod nátlakem. Hrozili mi pozastavením platu a soudním sporem pokud bych předloženou výpověď nepodepsal. Trpím (pozn. odstraněno kvůli anonymitě) a při nástupu do zaměstnání mě závodní lékař přijmul bez okolků. Při akutním problému mimo pracoviště jsem ihned oznámil nadřízenému co se mi stalo a že se nemohu tudíž dostavit do zaměstnání. Jednalo se jen o jednu směnu.

Jde o typický nátlak zaměstnavatele, který nemá žádnou zákonou možnost, jak se bez odstupného zaměstnance bezdůvodně zbavit a proto
tlačí na to aby odešel sám - nejlépe na dohodu a okamžitě. Zde je jediná rada NEPODEPISOVAT. Pokud ale již podepíšete, jen těžko to
vemete zpátky. Problém je v tom, že pokud již podepíšete a napadnete podpis u soudu musíte VY předložit důkazy, že byl podpis učiněn pod
nátlakem. Zatímco pokud nepodepíšete a zaměstnavatel Vám dá výpověd (bez odstupného) z neoprávněného důvodu, je ZAMĚSTNAVATEL,
kdo musí prokazovat, že důvod k výpovědi (např. neplnění pracovních úkolů atd.) je pravdivý a nikoliv zástěrka pro
propuštění pro nadbytečnost, obav ze zdravotních komplikací atd. Pokud by Vám konkrétně ve Vašem případě dal zaměstnavatel výpověd
kvůli zdravotnímu stavu bez odstupného, dle
§ 52
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče
nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci

a Vy jste nesouhlasil a výpověd soudně napadl, musel by zaměstnavatel přesně dokazovat jak Vám zdravotní stav brání ve výkonu povolání a
zřejmně by neuspěl. Toho si byl zřejmně vědom a proto zvolil nátlak.
Více informací o tom jak se chovat v případě nátlaku naleznete na adrese: http://www.propusten.cz/cms/propusten/info/dohoda.html

Ohledně výhružky, že Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu: Pokud by se tak opravdu stalo můžete z tohoto důvdou okamžitě ukončit pracovní
poměr a náleží Vám 3měsíční odstupné - viz. http://www.propusten.cz/cms/propusten/i ... platy.html

radce píše:Druhý den jsem šel k lékaři a ten stav potvrdil. Když jsem o této situaci informoval nadřízeného, s okamžitou platností mě vykázal z pracoviště a podal návrh na ukončení pracovního poměru i přesto, že o mém zdravotním stavu věděl už při nástupu.

Pro tento případ je rozhodující, zda Vám Váš zdravotní stav dle lékařského posudku brání ve výkonu povolání. Pokud ne, není to v žádném případě důvod pro podání výpovědi kvůli zdravotnímu stavu bez odstupného.

radce píše:Nyní jsem bez práce a bez finančních prostředků, tak bych se chtěl zeptat, zda mám nárok na odstupné od firmy, nebo od lékaře za pochybení.

Bohužel, pokud jste podlehl nátlaku a podepsal dohodu, nárok na odstupné od zaměstavatele nemáte. Jediná možnost by byla opravdu
platnost dohody napadnout. Pokud máte evidentní důkazy, že byla učiněna pod nátlakem, můžete nám je zkusit zaslat a my Vám můžeme
zprosředkovat názor právního experta, na to zda by jste měl u soudu šanci na úspěch.
Ohledně pochybení lékaře - z Vašeho popisu neni jasné v čem by se měl konkrétně pochybení dopustit.

pozn. Převzato z individální korespondence
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron