Zamestnavatel mi nechce dat dovolenou

Potřebujete poradit nebo jste zažili jste zajímavý případ ukončení pracovního poměru? Jakým způsobem se zaměstnavatel snažil vyhnout placení odstupného a jak se zaměstnanec bránil?
Pravidla fóra
Provozovatel nijak neodpovídá za obsah příspěvků jež jsou pouhým vyjádřením názoru anonymních subjektů.

Zamestnavatel mi nechce dat dovolenou

Příspěvekod Lukas » úte dub 14, 2009 5:09 am

Dobry den chtel jsem se zeptat jestli zamestnavatel smi zakazat dovolenou. Od zacatku roku v nasi firme je zakazane vybirat si dovolenou. Sam potrebuji obcas jeden dva dny abych se mohl postarat o syna. Rysuje se mi nove pracovni prilezitost a proto me zajima zdali mohu dat vypoved z duvodu neumozneni dovolene a jestli bych mel narok na odstupne. Dekuji za odpoved
Lukas
 

Re: Zamestnavatel mi nechce dat dovolenou

Příspěvekod RadceI » pát dub 17, 2009 5:07 am

Dobrý den,

předpokládám, že Vám již vznikl nárok na dovolenou, tedy že u svého zaměstnavatele pracujete déle než šedesát dní.

Bohužel byť Vám nárok na dovolenou vznikl, čas, kdy ji můžete vyčerpat, je na rozhodnutí zaměstnavatele. Větší zaměstnavatelé obvykle stanovují předem určitý plán dovolených, menší zaměstnavatelé se se zaměstnanci dohodnou zpravidla individuálně. Zákoník práce pro čerpání dovolené stanoví pouze rámcová pravidla:

§217 odst. 1 zákoníku práce: Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Pokud zaměstnavatel tato pravidla porušuje, je možné věc nahlásit státním dozorovým orgánům, inspektorátu práce, apod. Zaměstnanec se však proti zaměstnavateli nedomůže umožnění dovolené v konkrétní den, pokud zaměstnavatel dovolenou poskytnout odmítá.

Co se týká výpovědi z pracovního poměru, zaměstnanec ji nemusí nijak odůvodňovat, výpověď musí obsahovat toliko sdělení, že určitý zaměstnanec dává výpověď z určitého prac. poměru. Nesmí chybět podpis a listina musí být zaměstnavateli doručena, buď způsobem obvyklým (podatelny), poštou, nebo prostřednictvím nadřízeného zaměstnance.

Odstupné při výpovědi z pracovního poměru, kterou dá zaměstnanec, nenáleží bez ohledu na důvod, pro který zaměstnanec výpověď dává. Odstupné náleží jen, dává-li výpověď zaměstnavatel zaměstnanci z určitých důvodů (organiz. změny, nadbytečnost, atp.), nebo je-li uzavírána mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dohoda z týchž důvodů, anebo zrušil-li zaměstnanec se zaměstnavatelem pracovní poměr ze zdravotních důvodů nebo proto, že mu zaměstnavatel ani patnáct dní po splatnosti nevyplatil mzdu.

Pokud se potřebujete starat o syna, zaměstnavatel Vám musí volno poskytnout, nikoliv však jako dovolenou, nýbrž jako volno z důvodu závažné překážky v práci ve dvou případech: 1. pokud je syn mladší deseti let a je nemocen (dostáváte dávky jako při nemocenské), nebo 2. pokud jste synův doprovod, viz:

bod 8 nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých překážek v práci

Doprovod

a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2. bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.

b) Pracovní volno k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce.

c) Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu.
RadceI
 

Re: Zamestnavatel mi nechce dat dovolenou

Příspěvekod hjll » stř říj 14, 2009 4:25 pm

mam podbny problem, jak kolega, ktery zakladal tohle forum


jsem student a pracuji na castecny uvazek. podle zamestnavatele mam narok na pet tydnu dovolene, pricemz za jeden den dovolene je povazovan den se ctyrhodinovou pracovni dobou. moje nadrizena mi oznamila, ze pokud to bude nezbytne nedostaneme dovolenou a pres vanocni svatky a na novy rok budeme muset pracovat na ucetni zaverce.

me otazky jsou:

1) muze mi zamestnavatel naridit pracovat 24., 25. prosince nebo 1. ledna? Muze mi zakazat vzit si na konec prosince dovolenou? (tohle je asi castecne zodpovezeno)

2) co se stane s mymi sedmnacti dny dovolene, pokud mi je zamestnavatel neumozni vybrat v kalendarnim roce, kdy na ne mam narok? muzu byt nejak financne kompenzovan nebo musim cekat na termin nebo dohodu se zamestnavetelem behem pristiho roku?

a dotaz 3), ktery je trosku offtopic: mylim se pokud mam zato, ze mi jako zamestnanci na polovicni uvazek nemuze zamestnavatel naridit praci prescas za zadnych okolnosti?



diky
hjll
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 14, 2009 4:16 pm

Re: Zamestnavatel mi nechce dat dovolenou

Příspěvekod radce » čtv říj 15, 2009 3:17 pm

hjll píše:mam podbny problem, jak kolega, ktery zakladal tohle forum
jsem student a pracuji na castecny uvazek. podle zamestnavatele mam narok na pet tydnu dovolene, pricemz za jeden den dovolene je povazovan den se ctyrhodinovou pracovni dobou. moje nadrizena mi oznamila, ze pokud to bude nezbytne nedostaneme dovolenou a pres vanocni svatky a na novy rok budeme muset pracovat na ucetni zaverce.
me otazky jsou:

1) muze mi zamestnavatel naridit pracovat 24., 25. prosince nebo 1. ledna? Muze mi zakazat vzit si na konec prosince dovolenou? (tohle je asi castecne zodpovezeno)

Dobrý den, na adrese http://www.propusten.cz/cms/propusten/i ... olena.html je naše stránka zabývající se nekalými praktikami zaměstnanců a zákonem ošetřující poskytnutní a neposkytnutí dovolené.
Zejména:
Termíny čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, a je na něm kdy Vám ji poskytne. Musí však určit čerpání alespoň 4 týdnů do konce roku, přičemž alespoň dva týdny musí být v celku (pokud to požadujete). To znamená, že Vám dovolenou musí umožnit čerpat, ale závisí na něm v jakém termínu. Tzn. může Vám nařídit čerpat již teď a na prosinec Vám již žádná nezbude.

Ohledně nařízení práce ve svátek
Zákoník práce Díl 2 - Dny pracovního klidu - § 91, konkrétně
(3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:
a) naléhavé opravné práce,
b) nakládací a vykládací práce,
c) inventurní a závěrkové práce,
d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
g) práce v dopravě,
h) krmení a ošetřování zvířat.
Uzávěrka je zde uvedena, ale zaměstnavatel by musel prokázat, že uzávěrka nemůže být provedena v pracovních dnech, což po něm v případě nařízení písemně požadujte a pokud bude zdůvodnění neopodstatněné, řeště s místním inpektorátem práce,
viz http://www.propusten.cz/cms/propusten/i ... prace.html

hjll píše:2) co se stane s mymi sedmnacti dny dovolene, pokud mi je zamestnavatel neumozni vybrat v kalendarnim roce, kdy na ne mam narok? muzu byt nejak financne kompenzovan nebo musim cekat na termin nebo dohodu se zamestnavetelem behem pristiho roku?

Zamestnavatel Vám 4 týdny musí umožnit čerpat. Pouze ve výjmečných případech jako je např. vojenské cvičení, Vaše pracovní neschopnost apod se dovolená může převést na další rok. Na proplacení zbylé dovolené by jste měl právo pouze v případě, že by jste ukončil pracovní poměr.

hjll píše:a dotaz 3), ktery je trosku offtopic: mylim se pokud mam zato, ze mi jako zamestnanci na polovicni uvazek nemuze zamestnavatel naridit praci prescas za zadnych okolnosti?

Ano máte pravdu, ošetřeno je to opět v Zákoníku práce, paragraf 71
i) ...U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům není možné práci přesčas nařídit. ...
radce
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 11, 2009 5:31 pm


Zpět na PORADNA a Vaše zkušenost s ukončením pracovního poměru.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron