Reklama

Aktuality

Růst nezaměstnanosti

Jun 11, 2009

se zastavil, podívejte se graf.
Diskuze

Feb 24, 2009

Navštivte diskuzní fórum a podělte se o Vaše zkušenosti.

Podpořte nás

Feb 16, 2009

Pomožte nám pomáhat a přidejte na Vaši stránku odkaz.

Levné zájezdy

Sponzorované linky

PageRank.cz 

Pronájem lodí Chorvatsko. Charter jachta. 

Kapitánské zkoušky Chorvatsko 

Ubytování Ramzová Jeseníky

Reklama

Geotrips.eu - výlety zdarma, virtuální prohlídky

Unikátní platforma pro sdílení zážitků z cest a vytváření virtuálních průvodců. Umožňuje kombinovat 360x180 panoramatické fotografie, videa a GPS záznamy cesty v ucelenou prezentaci Vašich výletů.

Unikátní platforma pro sdílení výletů a cest. Kombinuje 360x180 panorama, videa a GPS záznamy v uceleného virtuálního průvodce. Virtuální prohlídky pro Váš hotel, restauraci nebo obchod - profesionální tvorba na zakázku.

Máte volno? Užijte ho na vodě!

vodak1

Jak (ne)dostat výpověď?

Jedinou možností, jak s Vámi může zaměstanavatel v důsledku finanční krize ukončit pracovní poměr bez vašeho souhlasu je výpoveď daná zaměstnavatelem dle § 52 .

 

Ta  dle zákona zaručuje 2 měsíční plat (výpovědní lhůta) + minimálně 3 měsíční odstupné, proto se jí snaží zaměstavatelé vyhnout všemi prostředky.

 

Zpravidla postupují podle následujícího scénáře, aby minimalizovali svoje náklady:

  1. Snaží se přimět zaměstnance podepsání dohody o okamžitém ukončení pracovního poměru. Dohoda je chápána jako svobodný projev vůle dvou stran a proto zákon nestanovuje podmínky, které zaměstance chrání - ani výpovědní lhůta, ani odstupné. Dohoda defakto umožňuje ukončení pracovního vztahu okamžitě a je někdy přezdívaná jako hodinová výpověď.
    • K podepsání dohody buď pozitivně motivují odstupným (může libovolné, tedy i menší než zákonem stanovené pro případ výpovědi)
    • Používají výhrůžky a časté nekalé praktiky jako finty s reorganizací, snižováním platu, psychologického nátlaku apod.
  2. Napište si výpoveď - pokud tím nemyslí výše zmíněnou dohodu, znamená výpověď daná zaměstnancem sice 2 měsíční výpovědní lhůtu a plat, ale již žádné odstupné.
  3. Vyrazím vás na § 55 - zákon dává možnost zrušit pracovní okamžitě poměr pro zvlášt hrubé a prokazatelné porušení pracovních předpisů. Není ani výpovědní lhůta, ani odstupné, navíc zaměstanec nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Toto využívají zaměstnavatelé spolu se slovy já mám na dobré právníky peněz dost. Tím se snaží vytvořit nátlak na zaměstnance aby přistoupil na první variantu. Reálné použití v případě správného postupu zaměstance nemá moc šanci.
  4. Výpověď zaměstanavatelem bez odstupného - v případě že nedonutí zaměstnance k podání výpovědi z snaží se aplikovat některý z důvodů který mu umožní dát výpověd bez nutnosti platit odstupné. To je zejména závažné porušení pracovních předpisů (nemusí být zvlášť hrubé), nebo neplnění pracovních poviností.  V obou případech však platí 2 měsíční výpovědní lhůta.
  5. Výpověď daná zaměstnavatelem s odstupným - pro reorganizace, případně zrušení pracovního místa.  Toto je korektní postup dle zákona (avšak pro zaměstanavatele nejnákladnější): zaměstancni náleží 2 měsíční plat (výpovědní lhůta) + minimálně 3 měsíční odstupné.

 

Jenotlivé možnosti a zejména jejich právní úprava a důsledky jsou podrobně diskutovány pod odkazy v levém menu.